See vahingonteko on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vahinko",
"3": "teko",
"alt1": "vahingon"
},
"expansion": "vahingon + teko",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vahingon + teko",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*D/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vahingonteko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*D/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vahingonteko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vahingonteko",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vahingonte",
"2": "k",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Law",
"orig": "fi:Law",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"criminal damage to property, sabotage, vandalism (crime of damaging someone else's property)"
],
"id": "en-vahingonteko-fi-noun-WU1L7Jgv",
"links": [
[
"law",
"law#English"
],
[
"criminal",
"criminal"
],
[
"damage",
"damage"
],
[
"property",
"property"
],
[
"sabotage",
"sabotage"
],
[
"vandalism",
"vandalism"
]
],
"raw_glosses": [
"(law) criminal damage to property, sabotage, vandalism (crime of damaging someone else's property)"
],
"topics": [
"law"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑhiŋːonˌteko/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝ɦiŋːo̞n̪ˌt̪e̞ko̞]"
},
{
"rhymes": "-eko"
}
],
"word": "vahingonteko"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vahinko",
"3": "teko",
"alt1": "vahingon"
},
"expansion": "vahingon + teko",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vahingon + teko",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*D/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vahingonteko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*D/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonteottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonteoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonteoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingontekoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingontekoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vahingonteko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vahingonteko",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vahingonte",
"2": "k",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eko",
"Rhymes:Finnish/eko/5 syllables",
"fi:Law"
],
"glosses": [
"criminal damage to property, sabotage, vandalism (crime of damaging someone else's property)"
],
"links": [
[
"law",
"law#English"
],
[
"criminal",
"criminal"
],
[
"damage",
"damage"
],
[
"property",
"property"
],
[
"sabotage",
"sabotage"
],
[
"vandalism",
"vandalism"
]
],
"raw_glosses": [
"(law) criminal damage to property, sabotage, vandalism (crime of damaging someone else's property)"
],
"topics": [
"law"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑhiŋːonˌteko/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝ɦiŋːo̞n̪ˌt̪e̞ko̞]"
},
{
"rhymes": "-eko"
}
],
"word": "vahingonteko"
}
Download raw JSONL data for vahingonteko meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.